Mutluluk için fiziksel aktivite şart!

 

Mutluluk için fiziksel aktivite şart!

 

Gerek iş hayatı, gerekse okul hayatında çoğu bireyin yaşam mücadelesi vermesi ve çoğu durumdan etkilenip, hayatın devam ettirilmesi için birçok zahmetlere katlanması çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sıkıntıların mümkün olduğu kadar az yaşanması için yiyecek ve içeceklerde dikkatli olunması gerekiyor. Her şeyin özenle seçilmesi de büyük önem taşıyor. Özellikle fiziksel aktivitenin ise mutluluk için olmazsa olmaz olduğu biliniyor.

 

Dengeli ve yeterli beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişkide hafif miktarda kafein, yani; çay, kahve ve kola tüketimi insan sağlığına zararı olmayaktır. Fiziksel aktivite yapmak da beyin sağlığı ve kişinin mutluluğu için faydalıdır.

Sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzını bir ömür boyu benimseyebilmek birçok insanın en çok arzu ettiği şeydir. Aslında hepimiz sağlıklı yaşam seçeneklerinin neler olduğunu, sağlıklı beslenmeyi, sporun önemini, sigarayı bırakmayı ve zayıflamanın gerekli olduğunu çok ama çok iyi biliyoruz.

 

POZİTİF DEĞİŞİKLİKLER YAPMAK ZORDUR


Ancak bütün bunları biliyor olmakla harekete geçmek, bildiğimiz şeyleri uygulamak ve yaşam tarzı haline getirmek arasında çok şey var. Hayatımızda pozitif yaşam değişiklikleri yapmak kolay değildir. Yapılan değişiklikleri kalıcı hale getirmek ise daha zordur. Kolay olsaydı günümüzde moda diyetler, spor merkezlerine yapılan üyelikler, bireysel gelişim uzmanları, yaşam koçları ve medyanın konuya olan ilgisi her geçen gün artıyor olmazdı.

 

KENDİNİZİ RAHAT VE GÜVENDE HİSSEDİN


Yaşamımızda gerçekleştirmeyi planladığımız her türlü olumlu değişiklik; kişinin kendini rahat ve güvende hissetmesiyle daha kolay ve kalıcıdır. Kişinin seçimlerinin kendisini mutlu ediyor olması başarıyı beraberinde getiren en önemli adımdır. Aç kalarak, etrafımızı yasaklarla çevirerek, günün 3-4 saatini spor merkezlerinde geçirerek ne mutlu ne de başarılı olabiliriz. Herhangi bir şeyi sağlığa yararlı ya da zararlı hale getiren dozudur. Dengeli ve yeterli beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişkide kafeinin faydasından söz edebiliriz.

 

 

AZ MİKTARDA KAFEİN BEYNİ UYARIYOR     


Gün içerisinde makul miktarda çay, kahve veya kolalı içeceklerle tüketilen kafeinin, uyarıcı etkisi nedeni ile beynin uyarılmasını sağlar ve dozu aşılmadan tüketilen kafein insanı zinde tutar, insan sağlığına zararı yoktur. Fiziksel aktivitenin de beyin ve genel sağlık üzerindeki etkileri önemlidir. Fiziksel aktivite yapmak genel beyin sağlığı ve aynı zamanda kişinin mutluluğu için son derece önemlidir. Fiziksel aktivite yaparken de beyinde endorfin hormonu salgılanır. Diğer bir deyişle fiziksel aktivite beyin fonksiyonlarının çalışmasını olumlu yönde etkiler.