Ramazan Sonrası Midenize Fazla Yüklenmeyin!

 

Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacağı gibi metabolizmamızı yorarak kilo almamıza sebep olacaktır.

 


 

Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedirler. Kimi kişiler hâlâ kendilerini oruç tutuyor zannederken, kimi kişiler ise ' oruç bitti şimdi yeme zamanı 'diyerek aşırı miktarda besin tüketirler. 

 

 

BAYRAMDA FAZLA KAÇIRMAYIN 

Bayram sonrası aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir. Ayrıca, gelenek üzere bayramda tatlı tüketimi de artmaktadır. Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacağı gibi metabolizmamızı yorarak kilo almamıza sebep olacaktır. 


 

 

İşte tam da bu noktada; alınan fazla kiloların verilmesi ve metabolizmamızın tekrar hızlanması için yapabileceklerimizi yazdım bugün size... 

   

 

 

 


 


 

Kas kitlenizi artırın

Çok düşük kalorili ve karbonhidrat içermeyen diyetlerle kas kaybı yaşar ve aynı zamanda böbreklerinize zarar verirsiniz. Oysa metabolizmayı hızlandırmanın ya da yavaşlamasını engellemenin birinci kuralı vücut kas kitlesini korumaktır. Bunun içinde karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli bir beslenme şarttır. Vücudun çalışan işçileri kas kitlesi ne kadar yüksek olursa dinlenme anında bile daha çok kalori yakarsınız. 


 

 


 

 

 


                       

Hareketli yaşayın 

  Yürüyüş, yüzme, koşu, dans, step gibi aerobik egzersizlerle yaktığınız kalori miktarını arttırın. Bu, spordan sonraki 1-2 saat daha vücudu canlı tutacaktır. 

 
 


 

 

 

 

Suyla enerji bulun 

Yapılan çalışmalar günde sekiz bardak su içenlerin, dört bardak içenlerden daha çok kalori yaktıklarını göstermiştir. Su içmeyi alışkanlık haline getirin, susamayı beklemeden su için. Su ihtiyacınızı belirlemek için “Her 20 kilo için 1litre su tüket” kuralını kullanabilirsiniz. Örneğin  60 kg iseniz günlük 3 litre su içmelisiniz. 

 

 

 
 


 

Çiğ sebzelerle vücut paslanmasını giderin 

Büyük miktarda taze çiğ sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme, bu besinlerdeki yüksek potasyum içeriği  ve bunların bedene daha çok alkali oran sağlama olanakları sayesinde zayıflamak isteyenlere büyük fayda sağlar. Yüksek oranda et, şeker, kahve ve işlenmiş besinler yönünden zengin olan beslenme biçiminin yan ürünleri yüksek derecede asidiktir. Stres, kirli hava  vb. etkenler de kandaki asiti artırmaya yöneliktirler. Bu tür besinler uzun süre alındığı zaman, uygun asit/ alkali dengesini sağlamak için bedenin doğal mekanizmalarına ağır bir baskı yüklerler. Zayıflamak kanı asidik hale getirir, Çünkü yağ yakarken yan ürünü olarak asit oluşur. Bu zayıflayan kişiyi sinirli ve kızgın   yapabilir, metabolizmasını yavaşlatır. Taze çiğ sebzeler ve meyvelerdeki yüksek potasyum ve bu besinlerin bedeni alkalize etme yetenekleri metabolizmayı hızlandırırken,  stresi azaltarak duygusal rahatlama sağlar. 

Yine aynı şekilde balık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere tüm mevsim sebzeleri, keten tohumu, mevsim meyveleri, ceviz, çiğ badem, kefiri düzenli olarak tüketmek metabolizma üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır... 

 

 


 


 

 

 

 

 

Bolca baharat kullanın 

Yemeklere, çorba ve yoğurda eklenecek her tutam baharat kısa ve uzun vadede olumlu dönüşler sağlar. Örneğin ara öğün olarak tüketeceğiniz naneli ayran ya da tarçınlı yoğurt metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Mide problemi olmayanlar için karabiber ve kırmızı biber yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

Yemek yemek için çok acıkmayı beklemeyin 

Her şeyden önce güne kahvaltı yapmadan başlamayın! Proteinden zengin ve karbonhidrat ile yağdan dengeli bir kahvaltı sizi dinç kılacaktır. Her 3-4 saatte bir sağlıklı, doyurucu atıştırmalıklar tüketin. Bu, hem daha fazla yemenizi önleyecek hem de metabolizmayı canlı tutacaktır. 


 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

Sağlıklı protein tüketin 

Zengin ve çeşitli aminoasit örüntüsüne sahip balık, hindi, yağsız et, tavuk, baklagiller, yumurta, yağlı tohumlar, yağsız süt ve süt ürünleri gibi kaynakları öğünlerinizden eksik etmeyin. 

 


 


 

 

 

 


 

 

 

Popüler diyetlerden uzak durun 

Hızlı kilo kayıplarının kas ağırlıklı olduğu bu uygulamalar daha çok yağlanmaya neden olur, metabolizmayı yavaşlatır. 

 

 

 

  

 

 


 

 

Günde altı-yedi saat uyuyun 

İdeal olan her gün yedi saat, kaliteli uyumaktır. Metabolizmayı canlı tutmak için güne dinlenerek başlamak önemlidir. 

 

 
 

 


 

   

Günde 3 bardak yeşil çay 

Yeşil çay; gerçekten de dünyadaki en muhteşem besinlerden biridir, kanser karşıtı özelliği vardır. Kilo vermeye yardımcıdır. Kolesterolü düşürür. Kalp rahatsızlığı oranını önemli derecede düşürmesiyle bilinir. Ayrıca içinde depresyon ve bunalımın üstesinden gelmeye yardımcı olan bileşkeler içerir. 

Yapılan araştırmalar günde yaklaşık dört bardak içilen yeşil çayın metabolizma hızını yüzde 20 oranında arttırdığı gözlenmiştir. American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir araştırmada  yeşil çay içirilen erkekler yeşil çaydan farklı ancak ona çok benzer bir içecek tüketenlere kıyasla daha çok kalori harcamıştır.  Araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı daha fazla çalıştırdığını dile getirmektedir.   

Yeşil çay aynı zamanda mutluluk  ile yakından ilintili olan temel beyin kimyasallarından dopaminin salgılanmasını da tetikler.  Dopamin beynin temel zevk ve ödül sağlayıcısıdır ve yeşil çay içildiğinde salgılanan dopamin büyük oranda mutluluk hissine katkıda bulunur. Bu da metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunan bir diğer etmendir. 

Limon dilimli, çubuk tarçınlı tüketerek iştahı da dengeleyebilirsiniz. Karanfil de ekleyerek  öğleden sonrası başağrılarınızı giderebilirsiniz . 

 


 

 

 

 

 


METABOLİZMA HIZLANDIRICI ÇAY 

Kilo vermenizin durduğu ya da yavaşladığı dönemlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz... 

1 adet çubuk tarçın 

3 adet karanfil 

2 avokado yaprağı 

1 elma (kabuk ve çeirdekleriyle) 

1 tutam mısır püskülü    

5-6 adet tane karabiber 

1 avuç Kiraz sapı 

1/2 tatlı kaşığı rezene tohumu 

2 adet defne yaprağı 

6-7  adet saplarıyla birlikte maydanoz 

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ: Porselen bir demlikte malzemeler karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su eklenerek 10 dakika bekletilir ve ardından süzülerek günde 2 fincan limon suyu ilavesiyle içilir.