Alzheimer'a Karşı Bu Besinleri Tüketin

 

ELMA

Hafızanızı güçlendiren mucize aslında elma kabuğunda. Elma kabuğunda bulunan pek çok mineral ve antioksidantllar özellikle hafıza kayıplarına ve alzheimer'a karşı koruyucu özelliktedir. Yine elma kabuğunda bulunan quarcetin ise bunama ve hafıza kayıplarına karşı oldukça etkili. Her gün bir adet elma tüketmek hafızanızın güçlenmesi ve sağlıklı beyin işlevleri için son derece önemli.

 

Elma ile söylenilecekler bu kadarla kalmıyor. Sağlık açısından faydaları kolaylıkla bir kitabı doldurabilir. Salgın hastalıklar üzerinde yapılan incelemelerde elma tüketimi bazı kanser türlerinin, kardiyovasküler rahatsızlıklar, astım ve diyabet  riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bunlar sadece bir başlangıç!

 

Elmada 2010 Mayo Klinik incelemesinde prostata kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebildiği belirlenen flavonoid ve kerestin vardır. Cornell Üniversitesi'nde yapılan diğer bir incelemede elma kabuğundaki fotokimyasalların kolon kanser hücrelerinin üremelerini yüzde kırk üç oranında azalttığı görülmüştür. Ulusal Kanser Enstitüsü elma gibi flavonoid içeren besinlerin akciğer kanseri riskini yüzde elliye varan oranlarda azaltabildiğini belirtmektedir.

 

 

YABAN MERSİNİ

Doğanın yaşlanma karşıtı süper starlarından biridir. Lif ve vitaminlerin yanı sıra, antosiyaninler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca kanserle savaştığı bilinen, güçlü bir antioksidan olan pterostibenden de içerir. Fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyler, yabanmersininin hafızayı geliştirdiğini göstermiştir. Yine "Teksas Üniversitesi Hafıza Merkezi" bölümünde yapılan çalışmalar, yaban mersininin hafıza kaybı ve hafıza yavaşlamasını engellemede oldukça etkilediğini göstermektedir. 

 

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Özellikle somon balığı, ceviz ve keten tohumu, cildiniz için çok faydalı olan, kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı sizi koruyan omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda beyniniz, hücreleriniz, gözleriniz ve kan dolaşımı için de müthiştir. Omega-3'ler herhangi türden kronik bir iltihaplanmayı azaltır.  Bu nedenle de hafızayı güçlendirici, astım, kalp çarpıntısı, ülser, sedef hastalığı ve alerjileri için de tedavi edici özelliği vardır.  

  

 

 

SOĞAN

Özellikle kırmızı soğanda bulunan ve soğana kırmızı rengini veren flavanoid olan "fisetin" maddesinin  beynin bazı bölgelerini uyararak uzun süreli hafızayı kuvvetlendirici ve koruyucu özelliği olduğu yapılan çalışmalar tarafından desteklenmektedir. Soğanın bu özelliği ise pişirme ile kaybolabilmektedir. Bu nedenle soğanı salatalarınıza, yemeklerinizin yanına az pişmiş ya da çiğ olarak garnitür şeklinde ekleminizi tavsiye ederim.
 

BİBERİYE

Biberiyenin sağlık açısından faydalı olmasının nedeni içeriğinde bulunan kafeik asit, carnosic asit ve rozmarinik asit, E vitamini gibi antioksidanlar ve sınıflandırılmış flavonoidlerdir. Özellikle carnosic asidin alzheimer ve bunamaya (demans) sebep olan faktörleri engellediği ve hafızayı kuvvetlendirdiği yapılan pek çok çalışmayla gösterilmiştir. Açıkçası Shakespeare biberiyeyi hafızayla ilişkilendirdiğinde bir gerçeğe de parmak basmıştır: "İşte  biberiye, anımsamak için sana dua ediyorum aşkım, unutma!"


 

 

Biberiye alzheimer ilacı gibi iş görür  

Modern bilmin ışığı altında biberiyenin, beyindeki önemli bir nörotransmitter olan, hafıza ve sağlıklı beyin fonksiyonları için gerekli asetilkolinin kırılmasını önleyen çeşitli bileşkeler içerdiği ortaya çıkarılmıştır. Aslında alzheimer için kullanılan ilaçlara benzer şekilde hastalıkla savaşarak işe yarar.

Biberiyenin antiinflamatuar özellikleri de vardır; astım, karaciğer rahatsızlığı ve kalp hastalıklarına neden olan inflamasyonun azalmasına yardımcı olabilr. Biberiyenin göğüs, kolon ve deri gibi kanser türleri önleme olasılığı hakkında heyecan veren araştırmalar yapılmaktadır. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen incelemelerde biberiye yağının karaciğeri koruduğu, antimutajen (mutasyonu engelleyen) olduğu ve tümör oluşumunu önlediği ispatlanmıştır. Bu yağın aynı zaman da az da olsa antibiyotik ve antiviral etkisi vardır, bu da büyük olasılıkla içerdiği terbenlerden kaynaklanmaktadır.


 

 

UZMAN DİYETİSYEN BANU TOPALAKCI SALMAN