Bademle Zayıflayın ve Hafızanızı Güçlendirin

Bademle Zayıflayın ve Hafızanızı  Güçlendirin

Badem çok eskilerden beri yetiştirilen bir yemiş ve tüm zamanların en mükemmel besinlerinden biri. Ayrıca şöyle bir düşünüldüğünde, sağlık konusunda bilinçli olan tüketicilerin, içerdiği yağdan dolayı, bu besinden kaçınmamaları gerekir.

Bademin bileşiminde %54 yağ, %16,9 nişasta vardır. Madensel tuz ve vitamince zengindir.

Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler vardır. Ayrıca içerdiği Amigdalin maddesinin kansere karşı koruyucu olabileceği savulunuyor. Bununla birlikte Ko enzim Q 10 ve Omega 3 seviyesi çok yüksektir. Bu enzim ve yağ asidi kalp damar hastalıklarından kişiyi korur ve yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır. Bademi düzenli tüketmek kötü kolesterol olan LDL’yi  %6 ila %15 oranında düşürüyor.

 

Ölçülü Bir Şekilde Yendiğinde Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur

“Badem şişmanlatır” anlayışını daha en  başından bir tarafa bırakalım. Nurses’ Health Study’, Adventist Sağlık Araştırması ve Physicians’ Follow-up Study gibi epidemiyolojik araştırmalar evrensel anlamda göstermiştir ki yemiş yemeye en meyilli olanlar aynı zamanda en düşük beden kütle endeksine (bir fazla kilo ölçüsü ) sahiptir. Tabii ki badem yağ ve kalori açısından zengindir ve bu yemişten bir oturuşta iki kilo yiyip kilo vermeyi bekleyemezsiniz. Ancak içerdiği yağ ve proteinin yüksek seviyede doyurucu olduğunu, ölçülü miktarda yenen bademin aslında kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteren çok miktarda araştırma mevcuttur. Bademin vücutta kolesistokinin hormon seviyesini arttırarak uzun süreli tokluk hissi sağladığına dair pek çok çalışma bulunmaktadır. Araştırmalardan biri, aynı miktarda kalori alan iki grup insanı birbiriyle kıyasladı, gruplardan biri 520 kaloriyi bademden aldı ve diğer gruba kıyasla çok daha fazla kilo verdi. Ön araştırmalar bademin hücre duvarlarının hazım ya da emilim için gerekli olan diyet yağ miktarını kısmen sınırlayabildiğini belirtmektedir. Öyleyse bademden alınan kalorilerin küçük bir kısmı tam manasıyla emilmiyor. Her halükarda yapılan araştırmalardan diyette alınan kaloriden belli bir kısmının aynı miktarda kalori içeren bademle yer değiştirmesinin kilo almak anlamına gelmediği anlaşılmaktadır.

Ancak ideal bir kiloya sahip olmak bir tarafa, badem yemeniz için daha bir milyon farklı sebep vardır. Temmuz 2003’te FDA, “Bilimsel kanıtların, doymuş yağ ve kolesterol açısından fakir bir diyetin parçası olarak badem türü çeşitli yemişlerden günde 43 gr. yemenin kalp rahatsızlığı riskini azaltabildiğini  ifade ederek bu besinin sağlık üzerindeki olumlu etkisini onaylamıştır. Bademin kalp hastalığı riskini düşürdüğünü gösteren tonlarca araştırmanın metaanalizinden elde edilen sonuçlar ise yüksek kolesterolle başlayan deneklerin  toplam kolesterollerinin yüzde 5.3 ile 7.2 ve daha da önemlisi LDL (kötü) kolesterollerinin yüzde 6.8 ile 10 oranında düştüğü ispatlanmıştır.

 

Badem Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Kolesterolü düşürme becerisine sahip olduğu gerçeğinden çok daha önemlisi, badem kalp sağlığı üzerinde kolesterol düşürmenin ötesinde faydaları olan tekli doymamış yağ bakımından zengindir. Bademdeki yağın neredeyse yüzde yetmişi, Akdeniz diyetindeki kilit unsur olan tekli doymamış yağdır ki yaşam süresini uzatmak bir yana kalp rahatsızlığı ve kanser oranındaki düşüşle ilişkisi hemen hemen her araştırmada kanıtlanmıştır. Ünlü Lion Diet Hearth Study’de, 1988 ile 1992 seneleri arasında kalp krizi geçiren kişilere ya kalp krizi sonrası tavsiye edilen standart diyeti (doymuş yağın az tüketildiği ) ya da Akdeniz diyetini takip etmeleri öğütlenmiştir. Yaklaşık dört yıllık bir takibin ardından Akdeniz diyetini takip edenler yüzde yetmiş daha az kalp rahatsızlığı yaşamışlardır (Bu ilaçlarda görülen riskteki düşüşün neredeyse üç katıdır). Sadece bu kadarda değil, aynı zamanda ölüm riski de toplamda yüzde kırk beş oranında azalmıştır. Bu şaşırtıcı sonuçlar kolesterol seviyesinde çok fazla değişiklik olmadan elde edilmiştir ki bu da kalp rahatsızlığının kolesterolün çok ötesinde bir şey olduğunu göstermektedir. Lyon araştırma sonuçları o kadar etkileyiciydi ki inceleme etik nedenlerden dolayı erkenden durdurulmak zorunda kaldı. Deneklerin tümüne, bademde bol miktarda bulunan türdeki tekli doymamış yağ içeren Akdeniz beslenme tarzını takip etmeleri tavsiye edildi.

 

Badem Diyabet Hastaları İçin Güvenilirdir 

Aynı zamanda bademin 30gr.’ında 3 gr. besinsel lifin yanı sıra, yaklaşık 6 gr. protein mevcuttur. Badem kalsiyum açısından da zengindir, 30 gr.’ında 80 mg kalsiyum vardır. Bunlara ek olarak fosfor ve de içerir, harika bir magnezyum kaynağıdır. Neredeyse hiç karbonhidrat barındırmadığından diyabet hastaları ve kan şekeri sorunu olanlar için mükemmel bir besindir.

30 gr. badem ya da bir sürümlük bademyağı elma gibi bir meyve dilimiyle birlikte harika oluyor ve benimde en favori besinlerimden. Badem yağı aynı zamanda kereviz sapına sürülerek yendiğinde de muhteşemdir. Her iki yiyecekte bulunan toplam kalori oldukça makul (250 kadar) ve içerdiği besinler açısından da çarpıcıdır.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Badem iyi bir antioksidan olan, immün sistemi destekleyen E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır. Yarım çay bardağı badem günlük manganez ihtiyacının yüzde 45'ini, bakır ihtiyacının yüzde 20'sini karşılar.

 

Alzeimera Karşı Koruyucudur

Yapılan çalışmalar bademin hafıza , konsantrasyon ve hatırlama üzerinde  son derece olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir.

 

Kansere Karşı Badem

Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi yine yapılan pek çok çalışmada ortaya konmuşur.

 

Safra Taşlarının Oluşumunu Önler

Nurses Health Study'de 20 yıl boyunca yaklaşık 80 bin kadının diyetleriyle ilgili toplanan verilerde, haftada 28 gram badem, fıstık veya fıstık ezmesi tüketmenin, safra taşlarının oluşma riskini yüzde 25 oranında azalttığı saptanmıştır.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Badem ve suyla harika bir “süt” elde edebilirsiniz. Bir blendere bir kase içme suyu ve birkaç yemek kaşığı dolusu organik badem atın, doğru yoldasınız. Eğer daha tatlı olmasını isterseniz biraz bal ekleyebilirsiniz.

Sağlık Dolu Harika Bir Tatlı !!

 

BADEMLİ AYVA

 

2 ayva

1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi

2 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı limon suyu

½ su bardağı dövülmüş badem

1 fincan su

1 tatlı kaşığı tarçın

½ avuç çekirdekli siyah üzüm

 

YAPILIŞI: ayvaları ortadan bölüp bir tencerede üzerlerini geçecek kadar suyla kapatıp, 10 dakika kadar haşlayın. Sudan çıkartıp bir tatlı kaşığı yardımıyla çekirdeklerini çıkartın. Tüm malzemeyi karıştırıp yarım ayvaların içini bu karışımla doldurun. Ayvaları fırın tepsisine dizin. 160 derecelik fırında 30 dakika pişirin. Üzerine tarçın serperek servis yapın.

 

Ayva  ve badem vitamin-mineral açısından son derece güçlü. Ayva A ve C vitamini, badem ise E vitamini ve çinkodan zengin. Yani bu tatlıda savaş beşlisi olarak adlandırılan (A, C, E vitaminleri, çinko ve selenyum mineralleri) bizi kansere, yaşlanmaya karşı koruyan en güçlü vitamin ve minerallerden dördü var.

kaynakça: https://www.intekno.net