Kurumsal Danışmanlık

Daha iyi beslen, daha iyi hisset, daha iyi yaşa ve daha iyi çalış...

Neden Kurumsal Sağlık?


İş dünyasında aktif rol alan çoğu kişinin ve özellikle yöneticilerin yetkinlik sözlüğünde olması gereken yeni bir yetkinlik terimi de: “Beslenme Becerisi”

Üst düzey yöneticilerin ve liderlerin çok sık seyahat etmeleri, uzun toplantılara katılma sıklıklarının fazla oluşu, iş yemekleri, gidilen ülke kültürüne göre bazı içecek ve yemekleri zorunlu olarak tercih etmek zorunda kalmaları gibi durumlar kişinin günlük beslenme planını oldukça fazla etkilemektedir. Bu yoğunluk ve stres içinde ise üst düzey yönetici; şirket, dünya ekonomisi ve bazen ülke geleceği için çok hızlı ve hayati kararlar almak zorundadır.

Yöneticinin proaktif olmak, hızlı ve doğru karar alabilmek, kriz yönetmek, problem çözmek gibi yetkinliklerin yönetilebilmesi ancak sağlıklı bir beden ve ruh hali içinde daha etkili ve mümkün olabilecektir. Dolayısıyla “beslenme becerisi” ve “beslenme yönetimi” bir yöneticinin diğer yetkinliklerini daha etkin kullanabilmesi için sahip olması gereken en önemli yetkinliğidir aslında…

Korkutucu gerçekler


- Son yıllarda kalp hastalıklarına bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artıyor.

- Kalp krizi riski açısından erkekler kadınlara göre iki kat daha fazla risk altında

- Yapılan araştırmalar ilginç olan bir gerçeği de ortaya koyuyor. Yüksek kilolu ya da obez olan bireylerin yarısından fazlası kendisini normal kilolu olarak görüyor.

- Diyabetli (Şeker hastalığı) çalışanların kalp hastalıklarına yakalanma riski diyabetli olmayan bireylerden iki kat daha fazla.

- Sağlıklı çalışanların performansı ve iş verim düzeyleri, sağlığı bozulmuş çalışanlardan 3 kat daha fazla.

- Sağlık problemi yaşayan çalışanlar, sağlıklı çalışanlara oranla 3 kat daha fazla hastalık izni ya da rapor kullanıyor.

- Yüksek kilolu , diabetli ya da kalp hastalığı olan bireylerin yorgunluk düzeylerinin arttığı, konsantrasyon ve iş verimliliklerinde düşme görüldüğü saptanmıştır.

- Çalışanın sağlık durumu, aynı zamanda iş ve işçi güvenliği açısından da bir risk faktörü oluşturabilir.

- Sağlıklı çalışanların iş kazası yaşama riskleri çok daha düşüktür.

Çözüm: Doğru Beslenme Önerileri ve Çalışan Verimlilik Artışı

Kurumlarda artık beslenme danışmanlığı, iş gücü sağlığı ve verim artışı için temel bir gereklilik olarak görülüyor.

Kurumsal beslenme çözümleri ile çalışanlarınızın sağlığını koruyabilir ve de iyileştirebilir , dolayısıyla olası işgücü kayıplarını önleyebilirsiniz.. Unutmamak gerekir ki mutlu ve sağlıklı personel bir kurum için altın değerindedir.. Şirket içinde sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için birçok yol vardır. En iyi başlangıç noktası ise konusunda uzman ve aynı zamanda eğitmen nitelikleri olan bir beslenme uzmanı ve danışman ile yola çıkmaktır. Kurumsal bir beslenme uzmanı ile işinizde verimlilik ve karlılığı arttırabilir ve hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Çalışanlarınızın sürekli yorgun olmasının nedeni demir eksikliği veya uyku apnesi olabilir mi ? Ya da çok sık başağrısı problemi yaşayanlar acaba gün içinde çok mu susuz kalıyorlar ? Peki çok sık geçirilen gribal enfeksiyonlar iş veriminizi mi düşürüyor ?

Unutmayınız ki ;

Beslenme ve yaşam tarzı, bağışıklık sistemi ve beden sağlığını doğrudan etkilemektedir..

Yapılan bir araştırmaya göre soğuk algınlığına bağlı üretkenlik kaybının getirdiği extra maliyet ortalama 25 milyon dolar civarındadır.. (USA , Bramley et al, 2002).

Dengeli ve sağlıklı beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonların şiddet ve süresini azaltır.

Çalışanların sağlığını geliştirmek verimliliği arttıran en önemli etkendir..

Peki ya yorgunluk ?


İşyerlerinde yorgunluk son derece yaygın olarak görülmekte olup ciddi verim ve motivasyon düşüşlerine neden olmaktadır. Yine Amerikada yapılan bir çalışma yorgunlukla gelen işgücü kaybının şirketlere faturasının yılda ortalama 136 milyon dolar civarında olduğunu göstermekte (Ricci ve ark, 2007).

Kötü uyku, stres, hastalık, hastalık kaygısı, şişmanlık, dengesiz ve yetersiz beslenme, fiziksel aktivite azlığı, az su tüketimi yorgunluğa ve baş ağrısana yol açan en önemli nedenlerdendir. Doğru beslenmeye teşvik edilen çalışanların yorgunluk düzeylerinde azalma olduğu yapılan çalışmalarca saptanmıştır.

İşyerinde Sağlıklı Yaşam ...

Birçok kişi yaşamlarının üçte birinden fazlasını işyerinde harcamaktadır. Dolayısıyla kişilerin çalışma ortamı, sağlığı geliştirme için en doğru ortamdır. Sağlıklı, mutlu ve enerjik personel ; sağlıklı ,mutlu ve geleceği olan şirketler demektir aynı zamanda..

Şirketiniz ve Sizin İçin Beslenme Uzmanı Neler Yapabilir ?


Dengesiz bir beslenme ve dolayısıyla sağlıksız bir yaşamın stres ve yorgunluğa nasıl yol açabildiğini ve çözüm önerilerini açıklar ve paylaşır.. Bununla ilgili aksiyon planları oluşturur.

Personele bağışıklık sistemini nasıl koruyabilecekleri ve güçlendirebilecekleri konusunda destek olur ve böylece personel kendi bağışıklık sistemini geliştirebilir ve şirket içi sık hastalanma oranları düşer.

Tüm personele çalıştıkları bölüm ve ihtiyaçları olan enerji doğrultusunda sağlıklı beslenme seçenek ve modelleri sunar.. Bu anlamda personel verimini ve mutluluğunu arttırmaya yönelik ipuçları verir.

Sağlıklı bir yaşam, personel verimini arttırma ve konsantarasyonu yükseltmeye yönelik olarak, diyetlerine doğal yollarla daha fazla demir eklemenin en iyi yolunu açıklar ve destek olur.

Yoğun çalışan bireyler ve yöneticiler için, seyehat, toplantı ve stress durumlarında çok geniş yelpazeli sağlıklı beslenme seçenekleri sunar ve takip eder.

Şişman ya da fazla kilosu olan bireyler için sistematik bir kilo kontrol programı planlar , takip ve kontrol ederek kişileri ideal kilolarına kavuşturur.

Kurumsal Beslenme Programı İşleyişi


Kurumsal beslenme programımız, kurumu ve kurum çalışanlarını ayrıntılı olarak incelemeye yönelik bir değerlendirme ve analiz yöntemi ile başlar. Söz konusu değerlendirmelerin tamamı Uzm Dyt. Banu Topalakçı tarafından yapılmaktadır.

Bu kapsamda;

Kurum çalışanlarından anket yöntemi ile bazı bilgiler alınır.

Yönetimle birlikte seçilen bir grup personel ile birebir görüşme yapılır..

Çalışma alanlarında yerinde gözlemler yapılır..

Kurum mutfağı ayrıntılı olarak incelenir.

Yapılan tüm ön değerlendirmeler ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlanarak , kurumun bu konuya ilşkin SWOT analizi çıkarılır. SWOT analizi sonucuna göre aksiyon planları hazırlanarak yönetime sunulur.

Aksiyon planlarında;

Kurumun ihtiyacı olan eğitimlere ait ayrıntılı bir eğitim planı,

Yapılan değerlendirmelere ilşkin kurumda düzeltilmesi önerilen fiziksel alanlar,

Yapılan değerlendirmelere ilşkin “Bireysel” izlenmesi gereken personel isim listesi ve gereklilik raporu.

Mutfak değerlendirme sonuçlarına ilşkin ayrıntılı düzeltici önleyici faaliyetler yer alacaktır.

Sonuç Olarak ;

Kurumsal beslenme uzmanı ve danışman eşliğinde oluşturulan bireysel ve grup oturumları ile yapılan görüşmeler ve verilen eğitimler sonucunda, bireylerin ve kurumun bu anlamdaki sorunları ortaya çıkarılmış ve çözülmüş olacaktır.

Yasaklarımızın olmadığı ama kendimizi kontrol edebilmeyi ve en önemlisi hayatımızın her aşamasında kendimizi yönetebilmeyi öğrenebildiğimiz ideal bir yaşam dileklerimle… Kendinize takılıp düşmeyiniz ..
  • Bireysel Danışmanlık

    Kurumsal Danışmanlık

    Eğitim Danışmanlığı

    Başarı Hikayeleri

  • TV Programları

    The Harvard Medical School

© Copyright 2013 Banu Topalakçı