Başarı Hİkayelerİ

Erkan Geniş

Bir günlük gazetede Banu Topalakçının sağlıklı beslenme ve diyet konularında okuyucularıyla birlikte olacağının anonsunu televizyonda duydum.. Mutlu oldum tabii.. İnsanların hakettiği yere gelmesinin ardındaki çabalar yadsınamaz. Sizin hanımefendiliğiniz yanında mesleki yetkinliğiniz, araştırmacı kişiliğiniz, yol göstericiliğiniz ve mesleğine kendini adamışlığınızla çok daha önemli noktalarda olacağınızda kuşkum yok.

Kutluyorum, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Erkan Geniş

Bir günlük gazetede Banu Topalakçının sağlıklı beslenme ve diyet konularında okuyucularıyla birlikte olacağının anonsunu televizyonda duydum.. Mutlu oldum tabii.. İnsanların hakettiği yere gelmesinin ardındaki çabalar yadsınamaz. Sizin hanımefendiliğiniz yanında mesleki yetkinliğiniz, araştırmacı kişiliğiniz, yol göstericiliğiniz ve mesleğine kendini adamışlığınızla çok daha önemli noktalarda olacağınızda kuşkum yok.

Kutluyorum, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

The Harvard Medical School

16-18 Haziran 2011 tarihleri arasında Amerika’da The Harvard Medical School tarafından düzenlenen 25th Annual International Conference on Practical Approaches to the Treatment of Obesity konulu eğitimi almıştır.

16-18 Haziran 2011 tarihleri arasında Amerika’da The Harvard Medical School tarafından düzenlenen 25th Annual International Conference on Practical Approaches to the Treatment of Obesity konulu eğitimi almıştır.

Koza Altın İşletmeleri | Koza'da Sağlıklı Yaşamın Ayak Sesleri

Dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı her birimizin bir ömür boyu benimsemek istediği; ancak ne yazık ki zaman zaman hayatımıza adapte edebildiğimiz bir yaşam biçimidir. Günlük hayatımızda hepimizin aslında az çok bildiği sağlıklı yaşam seçenekleri; doğru beslenme, spor, sigara kullanmamak ve kilo kontrolü aslında yaşamda kolaylıkla yerine getirilebilecek ve hayat kalitemizi yükseltebilecek basit ve biraz irade ile uygulanması kolay kurallar gibi gözükmektedir. Ancak bunların biliniyor olması ve uygulanması kolay gözükmesi maalesef ki bunları yaşam tarzı haline getirmeyi mümkün kılmamaktadır.

Bu noktada Koza Altın, personelleri için bulunmaz imkan yaratmıştır. Faaliyete geçen “Sağlıklı Yaşam Merkezi”nde tüm personelimiz için Uzm. Dyt. Banu Topalakçı rehberliğinde diyet programları hazırlanmakta, uygulanan bu programlar düzenli takip edilmekte ve revize edilmektedir. Bu sayede kilo problemi yaşayan personellerimizin kilolarından rahatlıkla kurtulmasına olanak sağlanmakta ve sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesinde Koza Altın çatısı altında ciddi bir adım atılmaktadır.

Hayatınızda gerçekleştirmeyi planladığınız pozitif yaşam değişikliklerinin kalıcı hale gelmesi dileklerimizle; her birinize sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Altın Zincir Mart 2011
Koza Altın İşletmeleri

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Sunumu

TUBİTAK Beslenme ve Gıda Güvenliği Kongresi’ne “ ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri”ne ait bir poster sunumu ile katıldı ( Nisan 2009).

Kutluyorum, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Çocuk ve Ergenlerde Ağırlık Yönetimi Kursu Sempozyunu Konuşması

Başkent Üniversitesi “Çocuk ve Ergenlerde Ağırlık Yönetimi Kursu” sempozyumuna konuşmacı olarak katıldı (Nisan 2009).

Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Eğitimi

Amerikan Büyükelçiliği çalışanlarına “Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi ( Promote and Improve the Health of Employees )” konulu bir eğitim verdi ve danışmanlık yaptı(Mayıs 2009).

Meslekte Kariyer Gelişimi Eğitimi

Kıbrıs Gazi Magusa Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine Meslekte Kariyer Gelişimi konulu eğitimi düzenleyerek vermiştir(Aralık 2010/ Gazi Magusa).

3rd Diets Conference | Hastanelerde Gıda Güvenliği Sunumu

Portekiz / Lisbon EFAD ve Portekiz Diyetetik Derneği bünyesinde gerçekleştirilmiş olan “3rd Diets Conference” kapsamında “Hastanelerde Gıda Güvenliği “ konulu bir sunum gerçekleştirdi (Eylül 2009 / Portekiz-Lisbon).

British Embassy İngiliz okulu öğrencilerine yönelik, Eat Right (Doğru Beslen) konulu bir eğitim düzenleyerek verdi(Şubat 2010 / Ankara).

British Embassy İngiliz okulu öğrencilerine yönelik, Eat Right (Doğru Beslen) konulu bir eğitim düzenleyerek verdi(Şubat 2010 / Ankara).

Kıbrıs Girne / Toplu Beslenme Sistemleri Sempozyumu Gıda Güvenliği Sunumu

Kıbrıs Girne / Toplu Beslenme Sistemleri Sempozyumunda Gıda Güvenliği üzerine iki sözlü sunum gerçekleştirdi.(Haziran 2010/ Girne)

Bugün TV Çalışanlarına İş Yaşamında Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Bugün TV çalışanlarına ‘Lider Beslenme ‘de de Lider Eğitimi’ kapsamında ‘İş Yaşamında Sağlıklı Beslenme Eğitimi’ verdi. (Eylül 2011)

KanalTürk Çalışanlarına İş Yaşamında Sağlıklı Beslenme Eğitimi

KanalTürk çalışanlarına ‘Lider Beslenme ‘de de Lider Eğitimi’ kapsamında ‘İş Yaşamında Sağlıklı Beslenme Eğitimi’ verdi. (Eylül 2011)

Gazi Üniversitesi Öğrencilerine Ekip Çalışması Eğitimi

Gazi Üniversitesi öğrencilerine Ekip Çalışması Eğitimi verdi. (Ekim 2011)

Marsilya’da Yaşayan Türklere Sağlıklı Beslenme Eğitimi

T.C. Marsilya Başkonsolosluğu tarafından davet edilen Uzm. Dyt. Banu Topalakçı, Marsilya’da yaşayan Türklere Sağlıklı Beslenme Eğitimi verdi. (Ekim 2011)

Ceyda Sibel Erdurak Kılıç

Evlendikten sonra 10-15′e yakın kilo almıştım. Kendi başıma vermeyibeceremeyince, kocamın da desteklemesiyle diyetisyen yardımı almaya kararvermiştim. O aralar kadın doğum uzmanım Güven Hastanesi’nde olduğu için orayıarayıp bir randevu almıştım. Banu Hanım’ı (Banu Topalakçı) tesadüfen bulmuştum,bana Allah gönderdi de denebilir. Orada çalışan 3 tane diyetisyen vardı ve telefonunucundaki görevli bana Banu Hanım için randevu vermişti. İyi ki de öyle yapmış,o görevlinin alnından öpmem lazım.

Banu Hanım’a ilk görüşte ısındım. Bilirsiniz, sağlıkla ilgili her türlü konudadoktorunuza güvenmeniz çok önemli. Burada da aynı şey sözkonusu. Sizdiyetisyeninizi seveceksiniz, ona güveneceksiniz ki başarılı sonuç alabilin. Zamaniçinde benim için diyetisyenden fazlası oldu. Sorunlarımı anlattım ona, sabırladinledi beni. Yüzünden gülümsemesi hiç eksik olmadı. O kadar çok anlattım ki onukocama, kocam da tanışmak istedi. “Ne gereği var” demedi, bize vakit ayırdı, o tatlıgülümsemesiyle hayatımızı aydınlattı. Sayesinde net 10 kg verdim, ama çoğu yağdangittiği için 15 kg’a denk geldi. Bu arada ortak bir arkadaşımız olduğu da ortaya çıktı.Meğer o da daha önce Banu Hanım’a gitmiş ve çok memnun kalmış. “İşini çok iyibilen bir diyetisyendir, aynı zamanda Güven Hastanesi’nin yeme içme müdürü, çokbaşarılı bir kadın” demişti. Zaman içinde ne kadar başarılı olduğuna ben de şahitoldum zaten. Bir arkadaşım da benimle birlikte gelmeye başladı, o da aynı şekildeçok güzel kilo verdi ve aşırı derecede memnun kaldı.

Hastaneye ziyarete gidip bir kahvesini içecektim, hamile kalınca sade süte çevirmiştikama bir türlü gidememiştim. Şimdi ilk fırsatta ziyaretine gidip şahsen de yeni yeri içinhayırlı olsun diyeceğim. Aman Allahım Ben Ne zaman 134 Kilo Oldum ?

Bu sabah diyetisyen randevuma gidecektim, evde de bir tartılayım dedim. Tartıdagördüğüm rakam aynen bu: 134. İyi de ben kendimi iyice hafiflemiş hissederken buda ne böyle? Sabah uyku sersemi önce panik oldum, sonra da yandaki lbs harflerinigörünce içim rahatladı. Meğer dün gece tartının pilini değiştirirken elim yanlışlıkla lbs-kg ayarına takılmış, kg’dan lbs’ye çevirmişim tartıyı. Hemen kg’a getirdim vegördüğüm rakam 60.8 kg. Nasıl rahatladım anlatamam.

Diyetisyen randevumda bu rakam 61.3 kg idi. Kot var üstümde, o kadar olacak tabii.Diyetisyenimin, sonra da benim iznim nedeniyle Ağustos ortasına kadargörüşmeyeceğiz, ben de programa aynen devam edeceğim, dikkat edeceğim, canımtatilde birşey çekerse yiyecek ama abartmayacağım, diğer öğünlerimleayarlayacağım. 2 hafta önceki 62.9 kg’dan 61.3 kg’a düşüş ve bunun 1 kg’ının yağolması ikimizi de çok sevindirdi. “Başladığınızdan beri 9.5 kg verdiniz” dedi Banu Hanım. 21-22 Ağustos’ta 1 yıl olacak diyete başlayalı. Uzun zaman içindeverdiğimden geri geleceklerini sanmıyorum. Üstelik yağdan verdiğim için çok dahaince görünüyorum. Harikayım. Bu bir senede anladım ki kilo vermek isteyen kişiye hiçbir bahane engel olamaz.Sadece biraz sabır ve irade lazım. Sonra gerisi geliyor zaten, aşırı yağlı şeyleryiyememeye, yerseniz de ucundan tatmaya çalışıyorsunuz. Geçen hafta sempozyumsırasında öğle yemeklerinde bana uyan şeyleri yedim hep. Salata, meyve, sebzeveya et yemeği aldım, yanında verdikleri makarnayı, pilavı, böreği, tatlıyı almadım.Balkava verdiklerinde arkadaşımın tatlısının ucundan bir parça alıp tadına baktımsadece. Az yedim ama doydum. Demek oluyormuş vay canına dedim. Akşamkikokteyllerin sadece bir tanesine katıldım. Onda da çok az birşey yedim, anayemeklere geçildiğinde döner-pilavı vs. boş verip eve gittim. Birazcık daha fazla suiçebilseydim çok daha iyi bir sonuç olacaktı ama buna da şükür tabii. Ukalalık olarak algılamayın ama artık kilolu insanlara acıyarak bakıyorum. Hormonalbir bozukluğunuz yoksa kilo vermek o kadar da zor değil. Fazla kiloları taşıyarakeklemlerinize, kalbinize aşırı yük bindirmeye ne gerek var? Ben de öyleydimbiliyorum. Dobik kollarım, tabaklaşmış suratım, içine giremediğim kotlarımla 70kiloydum geçen sene bu zamanlar. Ama şimdi yüzüm inceldi, çenem iyice ortayaçıktı, kollarım inceldi, kotlarıma sırayla girmeye başladım ve en güzeli de dün akşamuzun zamandır hayallerimi süsleyen eski bir kotuma girebildim. Söz konusu kotunbelini önceden iyice daralttırdığım için kesinlikle içine giremiyordum. Diyetebaşlamadan önce bacaklarımdan yukarıya çekememiştim diyeyim, durumunvehametini siz anlayın. Hamileliğimden önce içine giriyor ancak önünükapatamıyordum. Hatta kapatayım derken 2 kez fermuarını bozmuştum. Şu andadüğmesi de kapanıyor, fermuarı da. Bel kısmı hafif dar tabii (önceden daralttırdımdemiştim ya) ama 1-2 hafta içinde o da ferahlayacak umarım.

Öyle mutluyum ki, beni yaklaşık 1 senedir görmeyen akrabalarımın şaşkınlığınıgörmek için sabırsızlanıyorum :)

Gölgemi Artık Daha Çok Seviyorum

Gölgeler genelde ince uzundur bilirsiniz. (“bir ülkede gölgeler uzuyorsa güneş batıyordemektir” gibi sosyal içerikli bir yazı değil bu, ona göre okuyun ya da okumayın). Benimki de istisna değildi, ince sayılırdı, özellikle diyetisyen öncesi baktığımdakendimi daha ince görür mutlu olurdum. Kendimi kandırıyordum yani ama neyapayım, kilo vermemek için bir sürü bahanem vardı.

Bir süredir gölgeme daha hayranlık dolu gözlerle bakar oldum. Biraz daha incelmişti,bacaklar, basenler öncekine göre daha iyi gibiydi sanki. Çok hoşuma gittiğiniitiraf edeyim. Bu hafta kendimi biraz daha ince hissediyordum zaten. Bu sabahkidiyetisyen randevuma gidince yanlış hissetmediğimi anladık. 600 gram vermişimama önemli olan bu değil, yaklaşık 1 ay öncesine göre 2 kg yağ kaybım olmuş. 900gram belden, 500′er gram bacaklardan gitmiş. Bunun karşılığı olarak 1.4 kg kaskazanmışım, 1.2 kg da su. Banu Hanım’ın dediğine göre tartıda görünen bu 600gram 3-4 kg’a eşdeğermiş. Öyle mutlu oldum ki. Fakülteye bulutların üzerinde geldim.

Hormonlar dengelenince kilo vermeye tekrar başlayacağımı biliyordum ama yine demoralim bozuluyordu. Gölgem artık daha ince ve daha uzun ve ben çok daha mutluyum.

Eda Oktay

Seni Çok Seviyorum.Benim kahrımı çeken sınırlı insanlardan birisin . Söyleyecek pek bir şeyyok çünkü sen harikasın..

Kardelen Yücetürk

Tanışalı çok olmadı.1 aydır hayatımı , sağlıklı yaşamamı ve giydiğim elbisenin banayakıştığını düşünmemi sağlamayı başardım.

İdeal Beslenme Eğitim ve Danışmanlık umuyorum daha çok başarıya imza atacak. Hayatınızboyunca güzel ve mutlu bir yaşam geçirmeniz dileğiyle…

Mehmet Murat Erkek

1980 ‘ li yıllarda ablan diyetisyen olacak deseler ilk tepkim: O ne ? ikincisi ise: Hadi canım!olurdu herhalde .Elini attığın her işte başarılı olman işte benim ablam derken yaşadığım gururun en büyükkaynağı..İyi ki varsın, iyiki benim ablamsın…

Güzin Zoroğlu

Bütün güzelliklerin sizin olması dileğiyle güzel ÖĞRETMENİM.

Hülya Metin (Danışan)

Hayattaki tüm güzellikler sizin başarınızla bize mutluluk kaynağı oluyor. Hayattan zevkalmayı takrar kazanıyoruz. Bu başarınızın ömür boyu sürmesi en büyük arzum.Sizi tanıdığımiçin çok mutluyum . Yaşamınızın en güzel yıllarında tanrı sizi nazardan korusun.

Ayşe Özdolay (Danışan)

Öncelikle sizi bu cesur atılımınız için kutlarım.Uzun Bir ilişkimiz oldu sizinle, bu süre içindeSıcak samimiyetiniz, bilginiz, sevecen ve uzlaşıcı yaklaşımınız hem hastanızken ve sonradadostluğa dönüşen hasta doktor ilişkisinde de çok etkileyici oldu.

Size sonsuz başarılar dilerim ve biliyorum ki gönlünüzden ve düşüncelerinizden geçenherşeye ulaşaçaksınız , size güç daha çok cesaret ve en önemlisi sağlık dilerim.

Çiğdem Eynak (Danışan)

Sizinle 2005 yılında tanıştık; o günden itibaren benim içinde yaşam daha sağlıklı oldu vemutlu ve aynaya keyifle baktığım bir döneme girdim.

Sizden aldığım pozitif enerji hep bu günkü gibi güçlü ve sağlam olsun , gözlerinizdeki ışıkve dudaklarınızdaki gülücük hiç eksilmesin …Başarılı ve adınızı marka olarak yıllarcasürdüreceğinize inancım tam…

Ahmet Can , Gülten, İsmail Kasapoğlu

Sen bize uğur getirdin , burası da size uğur getirsin…

Fatoş Oktay (Danışan)

Tanıştığıma ve birlikte çalıştığıma her zaman memmun olacagım, değerli , anlayışlı ve sevgi dolu nadir insanlardan olduğunuzu söylemem sizi şaşıtmayacaktır. Yüzünüzün daima gülmesi dileğiyle…

Aslı Noyan (Danışan)

Sizi tanıdığım için çok mutluyum… Çünkü ortak çalışmamız yalnızca kilo vermemi sağlamadı , hayatıma sizin güzelliğinizi de yansıttı. Işığınız, planlarınız, yaşama bakışınız kısaca duruşunuz bana güç verdi… ’Hayat zor ve sıkıcı ama, Banu Hanım gibi insanları da bulunduruyor bünyesinde her şeye karşın’ İyi ki varsınız… Işığınız hiç solmasın, güzellikler hep sizin olsun.

Ebru Tümer (Danışan)

Beni ‘İdeallerime’kavuşturduğun için sana teşekkür ediyor vebaşarılarının devamını diliyorum.

Serap Alp ( Kalite Danışmanı)

Banu hanım gerek bilimsel yaklaşımı gerekse profesyonel yönlendirmesiyle son derece başarılı bir uzmandir. Kendisine hedefime ulaşma yönünde vermiş olduğu bilgi ve manevi destek için teşekkür ederim. Vermiş olduğu diyet programları seyahat ve calışma tempom yüksek olmasına rağmen kolayca uygulayabildigim sağlıklı olarak kilo vermemi sağlamıştır. Diyet kavramını artık hayatimdan çıkardığım için çok mutluyum. Banu hanımın benim için en iyi yönü diyet yaparken yaşadığım sıkıntıları çok iyi algılayabilmesi, doğru yönlendirmesi ve motivasyon vermesiydi.

Dr. Ogün Kurne ( Pediatrist)

Kendisini hem mesleki hem de insan olarak kesinlikle tavsiye ederim. kilo problemim nedeniyle kendisinden 1 yıllık takibimi yaptı ve ben bu 1 yıl içinde 10 kiloyu sağlıklı bir şekilde aç kalmadan verdim. sizi hiç sıkmadan, gözünüz yemeklerde kalmadan,hayata küstürmeden kilo vermenizi sağlayacaktır. güleryüzlü, konuşkan ve çalışkandır. banu hanım sayesinde hem gereksiz kilolarımdan hem de 5 yıldır devam eden tansiyon şikayetimden kurtuldum. bunları yaparkende yasaklamalarla değil, neyi ne zaman ve ne kadar yiyeceğimi öğrenerek yaptım. kendisine tekrar teşekkür ederim. Umarım artık hastası olarak değil arkadaşı olarak görüşmeye devam ederim.

İlker Tozlu ( Bilgisayar Mühendisi)

Uzunca bir süredir kilo almak istemekte fakat kendi imkanlarımla bunu başaramamaktaydım. Bir diyetisyene gitme fikri ise bana gereksiz görünmekteydi. Bu fikrim Banu hanımla tanışmamdan ve ilk görüşmemizden sonra değişti. Hastasının ihtiyaçlarını çok iyi belirleyen, bilgi ve deneyimi ile daha siz sormadan kafanızdaki pekçok soruyu yanıtlayan birisi. Benim çok tedirgin olduğum doktor hasta arasındaki mesafeli ilişki yerine, samimi, içten sıcak kanlı anlayışlı tavrı sayesinde diyetimi uygulamamda motive edici bir etkisi olduğu inkar edilemez bir gerçek. Çalışma ortamıysa dinlendirici ve huzur verici, bir atmosfere sahip. Gidip en azından çalışma ortamını görmenizi kendisiyle tanışmanızı tavsiye ederim.